ALOE VERA – POCHODZENIE I WŁAŚCIWOŚCI
Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne liści aloesu znane są od wieków. Dzięki niemu możemy zadbać o sylwetkę, nawilżyć skórę oraz wzmocnić odporność. Aloe Vera to roślina przypominająca kaktus, lecz w rzeczywistości należąca do lilii. Występuje w krajach o bardzo gorącej porze letniej, gdzie rzadko pada deszcz, między innymi w Południowej Europie, w Meksyku na Jukatanie, Brazylii, na Kubie czy Wyspach Kanaryjskich. Jednak najlepsze warunki dla aloesu panują w Meksyku ze względu na ukształtowanie terenu, słońce, wiatr oraz sporadyczne opady deszczu. W celu przetrwania roślina magazynuje w swoich liściach duże ilości płynu. W takich warunkach aloes jest w stanie wytworzyć ponad 100 wartościowych składników, które są standardem w produktach niemieckiej firmy LR. Rośliny te charakteryzują się mięsistymi i ciężkimi liśćmi, które po nacięciu puszczają gorzki sok. To właśnie on stanowi główny surowiec leczniczy oraz jest najcenniejszym składnikiem preparatów na bazie aloesu. „Cud pustyni” znalazł szerokie zastosowanie w żywieniu, ziołolecznictwie, kosmetologii i medycynie. Jego właściwości łagodzące wykorzystywane są w leczeniu oparzeń, odleżyn czy owrzodzeń. Poza tym działa przeciwbólowo oraz hamuje procesy zapalne. Jednakże podobnie jak każdy preparat leczniczy, i produkty zawierające aloes należy zażywać rozważnie według zaleceń.
WSPARCIE W KURACJACH ODCHUDZAJĄCYCH
Aloes jest także skutecznym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie, wymarzoną sylwetkę i co za tym idzie o lepsze samopoczucie. Decydując się na kuracje odchudzającą warto zatem po niego sięgnąć. Zawiera polisacharydy odżywiające stawy, mózg i układ nerwowy. Jest także bogaty w witaminy A, C, E, kwas foliowy i witaminy z grupy B. Przyśpiesza przemianę materii i działa przeczyszczająco. Przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu, wspierając funkcje oczyszczania wątroby, nerek i skóry. Miąższ aloesowy reguluje mikroflorę przewodu pokarmowego. Dzieje się tak za przyczyną wapnia, który jest jednym z istotnych składników liści aloesu. Obok wapnia dużą rolę w regulacji metabolizmu węglowodanów odgrywa chrom, który pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Z chromem zaś idealnie współgra witamina B6.
W czasie kuracji odchudzającej warto zażywać syrop bądź żel na bazie aloesu. Wybierając odpowiedni dla nas preparat powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład. Ważne, aby zawartość miąższu aloesowego była jak najwyższa. Godne polecenia są żele niemieckiej firmy LR, których skład jest właściwie bezkonkurencyjny, ponieważ zawierają od 88 do 98% żelu aloesowego, w zależności od ich przeznaczenia i połączenia z innymi składnikami odżywczymi. Żel kontrolowany jest regularnie przez renomowaną Międzynarodową Radę Naukową ds. Aloesu (IASC), od etapu upraw aż po proces przetwarzania surowca. Preparat usprawnia pracę jelit oraz poprawia trawienie. Ponadto oczyszcza organizm oraz działa przeciwzapalnie. Korzystnie wpływa na wygląd naszej skóry, która staje się jędrniejsza, lepiej nawilżona i bardziej sprężysta. Poza tym Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
ALOES W ŻYWIENIU
Aloes wykorzystywany jest także w produkcji żywności. Szczególnie w krajach subtropikalnych lub tropikalnych (np. w Meksyku) liście aloesu traktowane są jako warzywa i powszechnie używane do przygotowywania potraw, w tym zup. Aloes swoimi właściwościami nie odbiega bardzo od warzyw, które jadamy na co dzień. Należą do nich cukinia, cykoria, bakłażan, ogórek- w liściach aloesu znajdują się porównywalne ilości białka, węglowodanów i błonnika pokarmowego. Dzięki zawartości minerałów (przede wszystkim wapnia) możemy go porównać do warzyw kapustowatych, zwłaszcza jarmużu.
ZASTOSOWANIE W DERMATOLOGII I KOSMETOLOGII
Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym aloes stosowany jest także w dermatologii i kosmetologii. Preparaty kosmetyczne z aloesem wykazują działanie wspomagające pielęgnację skóry trądzikowej, z łuszczycą, żylakami lub odleżynami. Dzięki niemu możemy zredukować przebarwienia, wypryski skórne oraz wygładzić blizny. Sok z aloesu wspomaga procesy regeneracyjne skóry. Ma właściwości ochronne przeciwko świądowi i jest pomocny przy egzemach. Poza tym sok można stosować także wewnętrznie. Aloes odnajdziemy również w m. in. w kremach, żelach, tonikach, maseczkach, dezodorantach ,szamponach, pomadkach do ust, pastach do zębów i balsamach do ciała, w tym przeznaczonych dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Mają działanie kojące i ujędrniające oraz chronią skórę przed wysuszeniem. Nie powodują alergii. Aloes nawilża, uelastycznia i wzmacnia włosy, nie tylko zapobiega ich wypadaniu, lecz także likwiduje łupież. Poza tym wyciąg z aloesu sprawdza się także jako naturalny, antybakteryjny dezodorant. Stosuje się go w pielęgnacji nie tylko skóry suchej, lecz także trądzikowej i dojrzałej.
Miąższ liści aloesu zawiera substancje, wykazujące właściwości sprzyjające wszechstronnemu oddziaływaniu na ludzki organizm. Jego złożony skład sprawia, że wciąż poddawany jest nowym badaniom. Farmakologiczne i kliniczne wyniki badań potwierdzają korzystne oddziaływanie aloesu na nasz organizm. Dlatego tak wzrasta znaczenie preparatów na bazie aloesu, stosowanych zewnętrznie jak i wewnętrznie. Jesteśmy coraz bardziej świadomi jej wszechstronnego oraz uniwersalnego działania. Sięgając po aloes poprawiamy stan naszego zdrowia i jakość życia.