BIEGANIE ZIMĄ

IMG_0239

bieganie zimą

Większość z nas uważa, że bieganie zimą to prawdziwe wyzwanie. My zdecydowanie jesteśmy odmiennego zdania. My biegamy głównie zimową porą, ponieważ zimno ma bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie i nasz organizm. Problem stanowi szybko zapadający zmrok i nasze obawy co do tego czy ktoś nas nie zaczepi podczas biegu, a nie fakt padającego śniegu, czy zastanego mrozu. Zimne powietrze utrudnia nam oddychanie jednak są sposoby by skutecznie je ogrzać:). Kiedy zaczynamy biegać widzimy więcej minusów aniżeli plusów jednak systematyczność pokazuję jak wielkie znaczenie mają nasze biegi. Dlatego warto jest się przełamać kilka razy i zobaczyć jak treningi odmienią nasze nastawienie i samopoczucie. Szybko przekonamy się, że warto jest poświęcić kilkanaście minut na ten sport. Tego typu aktywność daje człowiekowi sporo energii i pozwala eliminować napięcia nazbierane w naszej codzienności. Dlaczego tak bardzo zachęcamy do biegania zimą? Odpowiedz jest bardzo prosta: 30 minut aktywności pozwala nam na regenerację organizmu i spojrzenie nieco inaczej na otaczającą nas rzeczywistość. Dzisiejszy świat wirtualny sieje spore spustoszenie w naszym zdrowiu. Dlatego warto jest odejść czasem od komputera i postawić na ruch na świeżym powietrzu, który pomaga rozładowywać napięcia. Nasza wydajność w pracy na pewno zwiększy się, a samoocena wzrośnie:).

Jak przygotować się do biegania zimową porą?

  • Pamiętajmy o odpowiednim stroju. Nasze stopy, ręce, głowa muszą zawsze być zabezpieczone. Pamiętaj, żeby zawsze je chronić. Człowiek najszybciej traci swoje ciepło właśnie przez ręce i stopy (około 30%).
  • Pamiętaj o odpowiednich rękawiczkach, które będą odprowadzać wilgoć w umiarkowanie ciepłe dni, czyli kiedy temperatura będzie dodatnia.  Natomiast na mroźne dni proponujemy „łapki” – rękawiczki z jednym palcem, lekko odstające od palców pozwolą nam utrzymać ciepło dzięki wzajemnemu ogrzewaniu- w grupie siła:).
  • Kiedy na dworze temperatura spada poniżej dziesięciu stopni warto jest zabrać ze sobą ogrzewacze (po przełamaniu taki ogrzewacz utrzymuje ciepło do godziny czasu). Nie będziemy mieć żadnego problemu z włożeniem ogrzewacza do naszych „łapek” ,ponieważ jest mały.
  • Pamiętaj aby Twoje stopy miały wystarczająco dużo miejsca w butach na dodatkową parę skarpetek. Dobrze jest zwrócić uwagę na wietrzność  i temperaturę.
  • Pamiętaj aby Twoja głowa zawsze była dobrze zabezpieczona, ponieważ to przez nią człowiek traci najwięcej ciepła (około 40 %). Czapka stanowi jeden z ważniejszych elementów naszego stroju stanowi izolację w jego stracie. Dzięki niej nasz układ krążenia będzie miał więcej ciepła, co przełoży się na rozdysponowanie go na inne części ciała.
  • Pamiętajmy o ogrzaniu buzi ułatwi nam to specjalna maska, lub kominiarka. Bardzo istotny element naszego stroju w mroźne dni, ponieważ dzięki nim będziemy oddychać ciepłym powietrzem. Dodatkowy atut maski to ochrona dla naszej twarzy.
  • Pamiętajmy o odpowiednim kremie, który będzie chronił naszą twarz przed kontaktem z ostrym powietrzem.
  • Pamiętaj aby ubierać się na „cebulkę” – cienkie, oddychające warstwy. Istotne jest to, żeby materiały, które będziesz zakładał/a wyciągały pot z Twojego ciała ( najlepiej polipropylen). Pamiętajmy, że bawełna zatrzymuje wilgoć w związku z czym nie jest wskazana. W naszym stroju istotne jest to, aby się nie przegrzać ani nie zmarznąć. Dlatego istotne jest by nasza zewnętrzna strona ubrania była z nylonu albo Grote-Texu, które chronią przed wiatrem i deszczem- dodatkowo umożliwiają wydostanie się wilgoci na zewnątrz. Kiedy temperatura znacznie spada warto jest zaopatrzyć się dodatkowo w polar, który będzie odpowiednią izolacją. Taki zestaw zapewni nam komfort i da gwarancję, że się nie rozchorujemy.
  • Pamiętaj aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Podczas biegu nasz organizm rozgrzewa się bardzo szybko, dlatego bardzo istotne jest kontrolowanie w miarę możliwości temperatury naszego ciała.
  • Pamiętajmy o rozgrzewce przed naszym biegiem. Od 10 do 15 minut rozgrzewamy mięśnie stawów. Pomagają nam w tym skręty tułowia, podskoki, krążenia ramion, dynamiczne przytupy itp. Po rozgrzaniu możemy przystąpić do biegu.
  • Kończąc nasz trening pamiętajmy, aby przejść z biegu na szybki marsz (, tzw. cool down).
  • Pamiętajmy aby w domu wykonać ćwiczenia rozciągające, ponieważ na mrozie organizm szybko traci temperaturę w konsekwencji rozciąganie mięśni może skończyć się uszkodzeniem.

Na co uważać podczas zimowego biegu?

Pamiętajmy aby nasze trasy były w odśnieżonych miejscach albo na ubitym śniegu. Jeżeli zastanie nas śliska powierzchnia starajmy się biec na mocno ugiętych kolanach. W ten sposób obniżamy środek ciężkości jednak narażamy się na przeciążenie „gęsiej stopki”- przyśrodkowa kolana. Dlatego najlepiej unikać tego typu podłoża. Również trzeba unikać zaśnieżonych terenów, ponieważ nasze kolana w takich warunkach będą bardzo wysoko unoszone co przełoży się na przeciążenie stawów. W konsekwencji czego może dojść do skręcenia kolana i uszkodzenia mięśni. Dobrze jest biegać po niewielkiej warstwie śniegu, która została dobrze utwardzona i gwarantuje nam stabilne podłoże.

IMG_0477Podstawowe zasady ochrony organizmu podczas biegu zimą :

1.Wielowarstwowa ochrona ciała ( izolacja, przepuszczalność, ochrona, odpowiednia temperatura)

2.Stawiaj na ciemne ubrania, ponieważ one nawet w pochmurne dni przyciągają promienie słoneczne dzięki czemu nasze ciało jest ogrzewane.

3. Pamiętaj o odblaskowych wstawkach w odzieży.

4.Pamiętaj o butach odpowiednio przystosowanych do nawierzchni i warunków. Pilnuj aby toby były suche i żeby zapewniały stabilność (najlepiej buty z bieżnikowaną podeszwą i nieprzemakalną membraną wewnątrz).

5. Wdychaj powietrze nosem, wydychaj ustami (nawet przy dużym zmęczeniu staraj się wdychać powietrze nosem).

6. Pamiętaj, aby zawsze zaczynać trening od biegu pod wiatr, a kończyć z wiatrem w plecach.

7. Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu- suszone owoce będą najlepszą metodą na dostarczenie organizmowi energii potrzebnej do walki z zimnem.

8.Pamiętajmy o ciepłym płynie jeżeli nasz trening będzie odbywał się gdzieś poza miastem to warto jest zabrać ze sobą ciepłe picie w kubku termoaktywnym, albo termosie. Po skończonym treningu możemy wypić w aucie ciepły napój.

9. Nie zapominaj o rozgrzewce przed i po treningu.

Bieganie zimą jest nieco bardziej skompilowane niż w pozostałych porach roku. Nieustające wahania temperatury, mokry śnieg, oblodzone chodniki czy też mróz są czynnikami zniechęcającymi nas do aktywności. Jednak pamiętaj, że bieganie przy niskich temperaturach pomaga w zwalczaniu zimowej chandry, depresji. Niewątpliwie podnosi naszą życiową energię, daje satysfakcję i zadowolenie. Aktywność zabiera negatywne myślenie o swojej sylwetce i uspokaja nasze myśli, co do przyjścia lata, kiedy to Panie będą musiały założyć strój kąpielowy, a Panowie piękne slipy :).

IMG_0290

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO ZIMOWEJ AKTYWNOŚCI :):):)

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
  • BĄDŹ LUKSUSOWA Z MARKĄ LR HEALTH&BEAUTY

    BĄDŹ LUKSUSOWA Z MARKĄ LR HEALTH&BEAUTY

  • CERTYFIKATY JAKOŚCI PRODUKTÓW LR HEALTH&BEAUTY

    CERTYFIKATY JAKOŚCI PRODUKTÓW LR HEALTH&BEAUTY

  • ALOES I JEGO ZASTOSOWANIE

    ALOES I JEGO ZASTOSOWANIE

Copyright (C) sistersm.net