BAZYLEA

IMG_0277

Szwajcaria kojarzy nam się z pięknem, dobrobytem i porządkiem. Jest to może mały kraj, ale jakże wielce zachwyca i oczarowuje. Jest tu tak wiele cudownych miejsc do odwiedzenia, że nie wiadomo od czego zacząć.  My oczywiście chciałyśmy poczuć magię tego wspaniałego kraju i zaczęłyśmy naszą przygodę w Bazylei. Zachwycone tym miejscem powróciłyśmy tam jeszcze raz. Dlaczego jest to miasto wyjątkowe? Już sam fakt, iż znajduje się ono na styku trzech państw (Niemiec, Francji i Szwajcarii)sprawia, ze jest to miejsce niezwykle różnorodne. Chyba nie ma drugiego takiego miasta, którego muzea (40 muzeów na powierzchni 40 km²) zainteresują nawet tych najbardziej nie zainteresowanych kulturą i sztuką. Natomiast uliczki ciągnące się wzdłuż rzeki Ren i te wokół starówki sprawiają, że nawet ci najbardziej leniwi wybiorą się na spacer. Zimową porą, w okresie przedświątecznym Bazylea przemienia się w istną bajkę. Miałyśmy to szczęcie, że się udało nam doświadczyć jej magii. Miasto otulone pięknym śniegiem, ozdobione licznymi błyskotkami i światełkami świątecznymi, z cudownym jarmarkiem w centrum sprawia, że na dłuższą chwilę odpływamy. A przy tym nie straszny nam mróz, gdyż  „jarmarkowicze” rozgrzewają nas chociażby grzańcem, ciepłą kiełbaską czy tez gorącą czekoladą.

1.
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Dookoła unosi się zapach korzennych pierników – lokalnej specjalności. Jest tu wiele magicznych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Maluchy wybierają się do specjalnie dla nich przygotowanej krainy, do której mogą dotrzeć świątecznym tramwajem prowadzonym przez samego świętego Mikołaja. Gdy już znajdują się w sercu świątecznego jarmarku, ubrani w specjalne fartuchy wyrabiają z wosku świeczki i zajadają pyszne ciastka. Na tych bardziej odważnych czeka jeszcze szybka kolejka, którą śmigają po świątecznej wiosce. Jest to tylko kilka atrakcji czekających na nasze pociechy. Obiecałyśmy sobie, że jeśli będziemy miały dzieci to na pewno je tam zabierzemy. Jeśli my oczarowane tym miejscem nie mogłyśmy od razu zasnąć, to co czułyby dzieci??:)
Co w tym czasie mogą robić dorośli? Oczywiście zajadać regionalne pyszności w towarzystwie przyjaciół i ludzi z całego świata. I co najważniejsze dla pań, robić świąteczne zakupy! Są tu dekoracje charakterystyczne tylko dla tego regionu. Ozdobią pięknie nasz dom , ale przede wszystkim przypomną nam ten wspaniały magiczny klimat. Kiedy już jesteśmy najedzeni i zadowoleni, możemy ruszyć na spacer uliczkami starego miasta i posłuchać kolęd śpiewanych przez miejscowe chóry. Nie tylko ich śpiew zachwyca, ale także wygląd.  A jeśli ktoś chce przedłużyć swój pobyt w mieście to koniecznie musi przeżyć karnawał z Morgestraich, a jest to ważne wydarzenie dla całego kraju. W Bazylei odbywają się również całym rokiem liczne koncerty i festiwale.

2014-12-05_200404 Bazylea 2 Bazylea

 

Co warto zobaczyć w Bazylei:

  • Fondation Beyeler, Riehen. Muzeum zaprojektowane przez Renzo Piano, w którym prezentowana jest przede wszystkim sztuka współczesna i coroczne wystawy specjalne.
  • Budynek Banku. Imponujący budynek  na placu Aeschenplatz.
  • Schaulager, Münchenstein. Miejsce, gdzie kontakt ze sztuką następuje w odmienny sposób. Budynek powstał w 2003 roku według autorstwa pary architektów Herzog & de Meuron. Sztuka skierowana do wąskiej publiczności.
  • Fontanna Tinguely’ego na Placu Teatralnym. Obracająca się fontanna dzieła Jean’a Tinguely’ego. Czystość artystycznego rzemiosła.
  • Kunstmuseum – Muzeum Sztuki. Najstarsze muzeum sztuki w Europie. Najpełniejsza kolekcja Holbeina oraz kluczowe dzieła sztuki współczesnej: kubizmu (Picasso, Braque, Leger), ekspresjonizmu i sztuki amerykańskiej od lat 50.
  • Zentralstellwerk Bassel SBB. Monolityczne centrum kontroli ruchu kolejowego wg projektu Herzoga & de Meuron wznosi się ponad torami, a jego miedziany blask zmienia się w zależności od padającego światła.
  • Brama Alzacka. Gra światła na fasadzie przy ulicy Viaduktstrasse pokazuje miasto kultury od najbardziej błyszczącej strony.
  • Muzeum Tinguely’ego. Budynek wg projektu architekta Mario Botty jest całkowicie otwarty w stronę Renu. Przeszklona hala pozwala na wyeksponowanie dużych gabarytowo, kinetycznych dzieł artysty.
  • Katedra. Zabytek romańsko-gotyckiej architektury to równocześnie pulsujące centrum artystyczne miasta.
  • Kościół św. Antoniego. Pierwszy w Szwajcarii betonowy kościół to pionierskie dzieło profesora architektury Karla Mosera.
  • Muzeum Sztuki Współczesnej. Tworzy doskonałą integrację nowych elementów z zachowanymi starymi murami.
  • Kunsthalle. Od 1972 roku wystawiane są tu ponadczasowe, awangardowe dzieła.
  • Muzeum Architektury. Prezentowana jest tu  szwajcarska i międzynarodowa architektura.
  • Messeturm. Wieża targowa z wysokością 105  m to najwyższy zamieszkały budynek w Szwajcarii. Elegancka architektura z przezroczystymi fasadami symbolizuje otwartą na świat Bazyleę.
  • Augusta Raurica, August (12 km od Bazylei). Archeologiczne wykopaliska z ponad 20 atrakcjami. Wśród nich najlepiej zachowany antyczny amfiteatr na północ od Alp.

Czym się poruszać:

  1. Środki komunikacji publicznej: Węzeł kolejowy dla trzech państw i ich kolei SNCF, DB i SBB. Co godzinę bezpośrednie połączenia do całej Szwajcarii.
  2. Samochodem: Skrzyżowanie autostrad do Francji, Niemiec i Szwajcarii.
  3. Samolot: Lotnisko EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg położone jest ok. 10 min. samochodem z centrum.

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net