Fryburg leży w południowo- zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia- Wirtembergia. Fryburg Bryzgowijski leży na zachodnich stokach Szwarcwaldu, nad rzeką Dreisam. Stanowi jedną z głównych atrakcji Szwarcwaldu. Ze wszystkich stron otoczony jest lasem. Od lat stanowi znakomity ośrodek turystyczny. Dużym atutem tego miasta jest jego otwarcie na świat. Fryburg ma w sobie coś niezwykłego, przyciąga wspaniałą atmosferą. Duży wpływ na jego funkcjonowanie mają studenci, którzy nadają miastu niepowtarzalny klimat. Uniwersytet we Fryburgu mający ponad 500- letnią tradycję przyciąga studentów z całej Europy. W mieście tym ciągle coś się dzieje: grane są różne koncerty, festiwale, ulice przepełnione barwnością studencką zachęcają do wszelkiej aktywności. Fryburg to nie tylko ośrodek kulturowo- naukowy, czy też siedziba placówek badawczych, szkół wyższych ale również centrum handlowe regionu (Posiada dobrze rozwinięty przemysł chemiczny, włókienniczy i odzieżowy).
Nad miastem góruje Münster, czyli gotycka katedra. Jej budowa została rozpoczęta na początku XIII wieku. Koszty związane z tą inwestycją były pokrywane ze składek wiernych. Katedra cudem przetrwała bombardowanie jakie miało miejsce w 1944 roku. Obecnie jest symbolem miasta, który bez najmniejszych obaw może rywalizować z największymi świątyniami Europy.
Jednak nic tak nie przykuło naszej uwagi jak system kanalizacyjny zwany Bächle, czyli mówiąc wprost na… rynsztoki. Pierwotnym celem systemu było zaopatrzenie miasta w wodę do gaszenia pożarów. Druga funkcja to odprowadzenie ścieków. W chwili obecnej system ten stanowi pewnego rodzaju klimatyzator- w upały woda daje nieco orzeźwienia. Miejscowy przesąd głosi, że osoba która wpadnie do Bächle, na pewno wróci do Fryburga.
Spacerując po starej części Fryburga czas się zatrzymuje. Ma się wrażenie, że jest się w innej epoce, a w okresie świątecznym miasto rozświetlają piękne ozdoby…