Składniki:
Przygotowanie :
Pokrojone plastry karkówki włożyć do mleka z pokrojoną cebulą i odstawić na 30 minut. Karkówkę rozbić cienko . Plastry mięsa posypać solą, pieprzem, posmarować chrzanem, położyć wzdłuż żurawinę. Roladki zwinąć dość ściśle i owinąć nićmi i oprószyć mąką. Na patelni rozgrzać i obsmażać zrazy na rumiano. Przełożyć do garnka, dodać marchewkę
i podsmażoną cebulę. Całość zalać wywarem, dodać liść laurowy, ziele angielskie
i przyprawy. Gotować do miękkości.
Kapusta duszona w białym winie
Składniki:
– 350 g poszatkowanej kapusty
– 2 cebule
– 50 g boczku wędzonego
– 250 ml białego półwytrawnego wina
– 1 łyżka kminku mielonego
– 1 ½ łyżki cukru
– 50 ml oleju
– sól, pieprz
– 500 ml wywaru
Przygotowanie:
Na rozgrzany olej wrzucić posiekaną cebulę, zeszklić ją a następnie dorzucić boczek. Smażyć aż do zrumienienia boczku. Dodać kapustę, kminek, wywar, wino i cukier. Płyn powinien sięgać połowy warstwy kapusty. Całość dusić pod przykryciem aż kapusta zrobi się miękka, ale jeszcze będzie jeszcze chrupka. Ostatecznie doprawić solą i pieprzem.
Coulis z jabłek
Składniki:
– 300 g jabłek
– 2 cebulki szalotki
– białe wino deserowe 1/3 szklanki
– 1 ostra mała papryczka chilli
– 2 łyżki masła
– cukier, sól do smaku
Przygotowanie:
Szalotkę drobno siekamy i rumienimy na maśle, dodajemy jabłko pokrojone w kostkę. Dusimy około 10 min aż jabłka się rozpadną. Zalewamy winem i odparowujemy aż mus będzie gęsty, następnie przecieramy przez sito, doprawiamy.
Kaszanka
Składniki:
Przygotowanie:
Grzyby moczymy w ciepłej wodzie, odcedzamy i podsmażamy. Kaszę gotujemy na sypko
w wodzie po moczeniu grzybów. Wątróbkę, cebulę kroimy w drobną kostkę, przesmażamy. Kaszę następnie mieszamy z usmażoną wątróbką, grzybami, przesmażoną cebulą, czosnkiem i przyprawami. Na koniec dodajemy krew i przesmażamy.
Sos jagodowo-buraczany
Składniki:
Przygotowanie:
Przeprowadzamy obróbkę wstępną brudną buraka. Następnie kroimy w drobną kostkę i gotujemy w soku z owoców leśnych. Po ugotowaniu blenderujemy i ustalamy konsystencję sokiem, doprawiamy octem balsamicznym i miodem.
Puree ze skorzonery i szpinaku
Składniki:
Przygotowanie:
Skorzonerę obrać, obraną wkładać do miski z wodą, z dodatkiem soku z cytryny, aby nie ściemniała.
Pokroić na kawałki, włożyć do garnka i zalać mlekiem – tylko tyle mleka, aby przykryć kawałki skorzonery. Dodać szczyptę soli i cukru.
Gotować aż zmięknie. Ugotowaną skorzonerę zmiksować, doprawić do smaku chrzanem, solą i pieprzem. Gotować aż masa zgęstnieje. Dodać szpinak, zagotować. Przetrzeć przez sito. Dodać śmietanę, dokładnie wymieszać a następnie dodać zimne masło. Wymieszać.