Cieśnina Bosfor łączy ze sobą Morze Czarne z Morzem Marmara, położona jest między Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą , oddziela Europę od Azji – czytamy w rozmaitych opracowaniach, broszurach czy przewodnikach. A gdzie zachwyt tym miejscem? Czy tylko my kochamy to miejsce za jego niepowtarzalny charakter? Czy tylko na nas robią wrażenie widoki, które można podziwiać w czasie rejsu po Bosforze? To nie jest zwykły rejs statkiem, to podróż do poznania dwóch zupełnie różnych światów, światów dwóch wielkich kultur i religii. Popłyńcie z nami…
Wyruszamy z Zatoki Złoty Róg w godzinach porannych. Na statku szukamy najlepszych miejsc, żeby cieszyć się widokami. Przemierzamy po spokojnych morskich wodach pod mostami Bosforskim (południowy z 1973 roku, mierzy 1074 m) i Mehmeda Zdobywcy (północny, z 1988 roku, mierzy 1090 m.). Widzimy jak toczy się na nich i po obu ich stronach życie mieszkańców Stambułu. To co dla nas jest tu takie wyjątkowe i nadzwyczajne, nie budzi w nich większych emocji. Dla nich przemierzanie Bosforu to zwykła codzienność, na drugą stronę jadą do pracy, szkoły i na spotkanie z przyjaciółmi. Wsłuchujemy się w opowieści przewodnika i poznajemy bogatą historię zabytków, które kolejno mijamy: Pałac Topkapi, Pałac Dolmabahçe, Meczet Dolmabahçe,Wieżę Leandra, Fortyfikacje Anadolu Hisarı (Twierdza Azja) i Rumeli Hisarı (Twierdza Europa), Pałac Beylerbeyı (Beylerbeyı Sarayı) – XIX w. letnia rezydencja zbudowana dla sułtana Abdülaziza, Budynek Wyższej Szkoły Morskiej Kuleli (wojskowej), Meczet Ortaköy, Pałac Çırağan,. Przenosimy się na przód statku i opływamy do końca Cieśninę. Wygrzewamy się na słońcu, a przyjemny wiatr czesze nasze włosy. Ogarnia nas totalny stan relaksu i odprężenia, budzą się pozytywne myśli i marzenia… Wrócimy tu bez wątpienia…
Pod cieśniną Bosfor, która łączy dwie części Stambułu przekopano 1,5-kilometrowy tunel, którym porusza się od 2013 roku metro. W ciągu doby przewożą one do miliona pasażerów. Budowie zagrażali archeolodzy, którzy odkryli pozostałości portu z czwartego wieku naszej ery oraz kwestia bezpieczeństwa. W okolicy Cieśniny Bosfor dochodzi do wstrząsów sejsmicznych, które mogłyby uszkodzić konstrukcję. Władze zapewniały jednak, że tunel jest w stanie wytrzymać wstrząsy o sile 9 stopni w skali Richtera. Minister transportu Turcji nazwał 13-kilometrowy tunel najbezpieczniejszym miejscem w rejonie Bosforu.
MAPA: