Zasady:
- Dopasowanie odpowiedniego obuwia. Obuwie powinno być ze zgrubieniem pod piętą. Nasze obuwie nie może być za luźne, ani za ciasne.
- Odpowiednia amortyzacja. Najlepiej jest biegać po lesie czy trawie dzięki czemu wzmacniamy mięśnie i stawy.
- Unikanie biegania po asfalcie. Biegając po asfalcie narażamy swoje stawy na uszkodzenie. W konsekwencji czego możemy doprowadzić do zapalenia stawów.
- Twój debiut- jeżeli nigdy wcześniej nie trenowałeś biegania na początek śmiało możesz przebiec 30-60 metrów (łącząc bieg z chodem).
- Dobry efekt biegu- proszę biegać lekko i swobodnie. Pamiętaj maksymalnym skracaniu kroku oraz maksymalnym rozluźnieniu mięśni (dzięki czemu wszystkie mięśnie zaczną pracować).
- Oczyszczenie organizmu- pamiętaj aby biegać w ubraniu żeby lepiej się spocić i uwolnić organizm z toksyn.
- Odpoczynek dla serca- zawsze po skończonym treningu starają się ułożyć nogi powyżej poziomu serca. W tej pozycji należy pozostać przez połowę czasu naszego biegu. Takie położenie serca pomaga zapobiec zawałowi serca.
- Czas- pamiętaj aby zawsze biegać 2-3 godziny po jedzeniu.
- Ja kontra ja- biegaj w samotności. Ponieważ uwarunkowania fizyczne każdego człowieka są inne.
- Satysfakcja- bieganie powinno przynosić zadowolenie oraz wewnętrzną satysfakcję. Nigdy nie zamieniaj tego stanu na ciężką i monotonną pracę.
- Częstotliwość biegania-najlepiej jest biegać co drugi dzień ponieważ ta częstotliwość daje nam maksymalny uzdrawiający efekt.
Ciekawostka:
Podczas biegu każdego człowieka ma miejsce uderzenie na piętę w wyniku czego kontruderzenie przemieszcza strumień krwi w naczyniach. Konsekwencją czego jest wzmocnienie ścianki naczyń oraz zapobiega odkładaniu się w naczyniach cholesterolu, a w stawach soli.
Opracowano na podstawie książki Michała Tombaka pt. „Droga do zdrowia”