Grudziądz leży w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą. Ze względu na swoje położenie geograficzne miasto zawsze odgrywało ważną rolę. Leży w połowie drogi między portami północy i dużymi ośrodkami gospodarczymi (jak np. Bydgoszcz, Toruń) oraz na najkrótszym szlaku, łączącym zachód Polski z Warmią i Mazurami. Miasto wciąż się rozwija i wprowadza wiele korzystnych zmian w jego funkcjonowaniu. Władze wyszły na przykład naprzeciw lokalnym przedsiębiorcom, tworząc projekt „MADE IN GRUDZIĄDZ”. Powstał on w 2013 roku z myślą o promowaniu produktów, wyprodukowanych na terenie gminy i co za tym idzie – samego miasta. Zjednoczenie grupy pomaga osiągać sukcesy i prowadzi do zwiększenia ruchu klientów, a zarobione pieniądze przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na nowe technologie, promocję oraz zwiększenie zatrudnienia. Poza tym w ciągu roku na terenie miasta odbywają się imprezy kulturalne, a wśród nich w okresie świąt Bożego Narodzenia na Rynku Głównym Jarmark Świętego Mikołaja, na którym można zakupić ozdoby świąteczne oraz skosztować regionalnych przysmaków.
Grudziądz śmiało możemy porównać do portugalskiej Lizbony. Znajdziemy tu wiele elementów, które nam ją przypominają. Już sam tramwaj przejeżdżający między kamienicami i wjeżdżający na Rynek Główny budzi to pierwsze skojarzenie ze słynnymi lizbońskimi tramwajami. Po wejściu na stare miasto zaś od razu rzucają się nam w oczy kolorowe budowle oraz boczna uliczka z portugalskimi akcentami. Mieści się tu kawiarnia Fado Cafe z ogródkami, a tuż nad nimi wiszą kolorowe parasole.
W czasie Drugiej Wojny Światowej, w 1945 roku po zdobyciu Grudziądza przez Armię Czerwoną, jego zabudowa została zniszczona w 60 procentach. Przetrwały- w stanie możliwym do odbudowy- tylko dwie kamienice narożne. Minęło kilka lat zanim przeprowadzono odgruzowywanie i odbudowę. Dziś starówka objęta jest programem rewitalizacji, który rozpoczął się w 2017, a zakończy w 2023 roku. Budowle po odrestaurowaniu z pewnością sprawią, że miejsce to zachwyci jeszcze bardziej. Nad Wisłą natomiast znajduje się zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą. Całość pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza. Do Grudziądza przybywają turyści nie tylko po to, aby zwiedzać. Dużą popularnością cieszy się Geotermia Grudziądz, oferująca baseny solankowe, sauny, tężnie, gabinet urody, rehabilitacje, fitness i aqua fitness. Korzyści dla zdrowia i urody, które można uzyskać po skorzystaniu z zabiegów oraz rozkład zajęć dokładnie opisane są na stronie internetowej Geotermii https://www.geotermiagrudziadz.pl/. Grudziądz to kolejne miasto idealne na wypad jednodniowy, a także weekendowy. Sami sprawdźcie!