Drogie Panie, drodzy Panowie „nie rdzewiejmy” , lecz dążmy do bycia w dobrej formie zarówno fizycznej jak i psychicznej!
W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o promocji zdrowego i aktywnego sposobu życia. Znacznie większy procent ludzi potrzebuje wprowadzić szereg zmian w swoim dotychczasowym życiu. Szukają rozwiązań aby poprawić swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Recepta wydaje się być prosta- wystarczy przeczytać kilka artykułów, książek, zasięgnąć rady u kolegi czy koleżanki, obejrzeć filmiki gdzie ćwiczą ludzie z pięknie umięśnionymi sylwetkami itp. Kolejny krok to wprowadzić odpowiedni schemat ćwiczeń, dodać to tego wszystkiego odpowiednią „dietę cud” i sprawa będzie załatwiona. Jednak życie bardzo szybko weryfikuje ową prostotę. W większości przypadków są to duże chęci i możliwości ale tylko w teorii. Dajemy doskonalę radę w wizualizacji jak będzie wyglądać nasz codzienny schemat ćwiczeń. Zazwyczaj nasz zapał kończy się na planach zimową porą, po pracy w ciepłych skarpetach, przy kubku gorącej czekolady, herbaty, kawy, czy ulubionego wina…:). W tej chwili większość z nas planuje swoją aktywność na czas wiosny, która ma być przepustką do pięknej sylwetki na okres letni- konsekwencją czego jest nasze dobre samopoczucie!
Jednak nie zawsze uda się nam zrealizować jesienne i zimowe założenia:). Przyczyn zapewne jest wiele. Podstawową z nich jest zazwyczaj brak motywacji, która jest niezbędna do osiągnięcia osobistego sukcesu na każdej płaszczyźnie naszego życia. Pojawienie się chęci wprowadzenia zmian w postaci większej aktywności fizycznej do schematu dnia jest sygnałem, który pokazuje każdemu z nas, że organizm jest stworzony do większego ruchu, aniżeli odbycie drogi z domu do samochodu i z samochodu do domu. Brak ruchu powoduje ogromne spustoszenie w naszym codziennym funkcjonowaniu. Podupada samoocena i pojawia się brak chęci do realizacji podstawowych czynności życiowych… .
Cofnijmy się na chwilę do czasów człowieka pierwotnego, który to nieustannie był w ruchu. Jego codzienność oparta była na nieustannym poszukiwaniu pożywienia. Aby sfinalizować swoje założenia, a raczej potrzeby musiał się nachodzić, nabiegać, oraz musiał znaleźć możliwości, które zapewnią mu podstawę życiową. Wszystko co robił ściśle związane było z ruchem. Dziś większość z nas pracuję w pozycji siedzącej, a osoby pracujące fizycznie narażone są na ból związany z różnymi schorzeniami nabytymi w procesie wykonywanej pracy. Każdy z nas, czy to będzie osoba pracująca na budowie, czy w biurze powinna dbać o swoje zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Odchodząc od schematu spędzania czasu wolnego przed telewizorem siedząc w wygodnym fotelu, lub leżąc na kanapie. Tłumaczymy sobie, że mamy coraz miej okazji do aktywności ruchowej. Twierdzimy, że nasza codzienność nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej dawki ruchu niezbędnego do poprawy samopoczucia. Nasze usprawiedliwienia zawsze sięgają do kwestii braku czasu. Jednak nic nie powinno nas usprawiedliwiać, ponieważ zaniedbania naszego zdrowia są często wynikiem czystego lenistwa! Warto wiedzieć, iż aktywność fizyczna jest czynnikiem zapobiegającym wielu chorobom. Dodatkowo wpływa na usprawnienie organizmu, jest czynnikiem utrzymującym właściwą wagę, zwiększa wydolność oraz znacznie poprawia samopoczucie.
DLACZEGO WARTO ĆWICZYĆ???
- Sport zapobiega chorobom cywilizacyjnym m.in. otyłości, nadciśnieniu tętniczemu, chorobom wieńcowym, nowotworom (sprawny układ immunologiczny sam niszczy zmienione nowotworowo komórki), czy też depresji , która dotyka coraz szerszą grupę ludzi.
- Ćwiczenia poprawiają znacznie zdrowie i samopoczucie.
- Sport oczyszcza zarówno umysł jak i ciało.
- Sport to najlepsza recepta na stres.
- Sport oczyszcza organizm z negatywnych myśli i pozwala konstruktywnie myśleć.
- Sport dobrze wpływa na wydajność w pracy.
- Sport jest gwarantem zdrowego wyglądu- to gwarancja doskonałego wyglądu zewnętrznego.
- Sport doskonale wpływa na rozwój naszego organizmu
- Sport to doskonała sprawność fizyczna i psychiczna.
- Sport w połączeniu z odpowiednią dietą jest pewną stałą lepszego nastawienia do życia i innych ludzi.
- Sport to lekarstwo na różnego rodzaju problemy.
- Sport to najlepszy sposób na zgubienie zbędnych kilogramów.
- Sport to gwarancja możliwości wyrobienia sylwetki w procesie odchudzania.
- Sport dodaje pewności siebie.
- Sport wzmacnia układ odpornościowy.
- Sport tworzy barierę bezpieczeństwa chroniącą przed chorobotwórczymi wirusami czy też bakteriami.
- Sport znacznie zwiększa przepływ krwi w konsekwencji czego mamy lepszą dostawę tlenu do naszych komórek w wyniku czego następuje bogatsze zaopatrzenie ich w substancje odżywcze.
- Sport to wynik komfortu lepszego samopoczucia ponieważ mniej się męczymy i jesteśmy w stanie znieść nieoczekiwany wysiłek.
- Uprawianie sportu wpływa w ogromnym stopniu na kondycję układu sercowo-naczyniowego.
- Sport zmniejsza tendencję do nadmiernej krzepliwości krwi. Dzięki stałemu wysiłkowi fizycznemu możemy uniknąć udaru mózgu, czy też zawału serca.
- Sport wpływa bardzo korzystnie na poziom cholesterolu- obniża poziom cholesterolu całkowitego.
- Sport odgrywa również ważna rolę przy cukrzycy.
- Sport wpływa korzystnie na pracę płuc. Wysiłek fizyczny sprawia, że organizm otrzymuje większą ilość tlenu w związku z czym mamy więcej energii.
- Regularne uprawianie sportu wzmacnia mięsnie, stawy, poprawia ich elastyczność .
- Sport zapobiega demineralizacji kości.
- Sport wpływa na gospodarkę hormonalną i enzymatyczną.
- Sport wpływa na lepsze przyswajanie wiedzy i poprawia proces zapamiętywania.
- Sport wpływa na dotlenienie mózgu, a jak wiemy mózg jako organ naczelny steruje całą aktywnością ruchową.
- Aktywność fizyczna wpływa bardzo korzystnie na sprawność intelektualną.
- Dzięki ćwiczeniom możemy dłużej zachować samodzielność i komfort życia osobistego.
CZEMU TAK CIĘŻKO JEST SIĘ ZMOTYWOWAĆ DO ĆWICZEŃ?
- Ponieważ początki są zawsze trudne!
- Ponieważ każdy człowiek ma tendencję do porównywania siebie z innymi ludźmi. Bardzo często zestawiamy swoje warunki fizyczne z osobami, które zawodowo zajmują się różnymi dyscyplinami sportu. Gdy rozpoczynamy ćwiczenia gubimy świadomość, iż nasze wzorce pracują na swój wygląd bardzo ciężko kilka godzin dziennie w toku minionych lat. Nie wypracowali tych pięknych sylwetek w przeciągu miesiąca czy dwóch. Pracowali na to bardzo ciężko długie lata. Wykazywali się ogromną determinacją i cierpliwością. Co ich motywowało? Ich samopoczucie, czuli poprawę w swojej samoocenie , a później w wyglądzie. Ich codzienna ciężka praca wynagradzana była z chwilą osiągniecia postawionego celu.
- Bardzo ciężko jest znaleźć w sobie wytrwałość i cierpliwość. Każdy z nas chce już po pierwszych ćwiczeniach widzieć efekty w wyglądzie. Efekty zapewne przyjdą ale nieco później. Jednak nie na tym należy się skupić. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, iż gwarancją osiągnięcia celu jest nasze dobre samopoczucie po wykonanych ćwiczeniach.
- Kolejnym powodem jest szukanie wymówek oraz kierowanie się filozofią : „zrobię to jutro”. Niestety ta filozofia nie doprowadzi nas do zakładanego sukcesu:(.
- Dogłębna analiza schematu ćwiczeń może szybko doprowadzić do zniechęcenia.
- Chęć posiadania szczupłej sylwetki. Owa chęć może być zgubna ponieważ bardzo często ludzie skupiają się na potrzebie zrzucenia zbędnych kilogramów w tępię ekspresowym. Jednak bez większego wysiłku fizycznego. W konsekwencji czego decydują się na pełen pakiecik różnych herbatek wspomagający odchudzanie, intensywnie zaczynają łykać tabletki, które mają doprowadzić do zgubienia zbędnych kilogramów.
- Nie należy porównywać siebie i swoich możliwości z innymi ludźmi. Bardzo często ten błędny schemat myślenia determinuje całościowo nasze plany. Coraz większy procent ludzi przekonuję się o tym jak wielkie znaczenie ma sport w jego życiu.
Pomimo wszystkich trudność z jakimi spotykamy się z chwilą podjęcia decyzji czy warto iść biegać, pływać, jeździć rowerem , czy też wyjść zwyczajnie na spacer zawsze odpowiadaj sobie: WARTO!!!!! Aktywność fizyczna jest czynnikiem uwalniającym każdego z nas od stresu. Jednak każdy z nas potrzebuje innej dawki ćwiczeń. Jedni szybciej rozładują negatywne emocje inni będą musieli popracować nieco dłużej. Na zachętę dodam, że podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny- hormony szczęścia, które poprawiają jakość naszego życia…:):):).
Jednak pamiętajmy o prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń i o dobrym rozłożeniu siły. Nie należy się forsować!
Powyższy artykuł jest wstępem do programu ćwiczeń jakie będziemy kolejno realizować na naszej stronie. Mamy nadzieję, że chociaż jakiś procent z Was zechce korzystać z naszych podpowiedzi w kwestii poprawy własnego samopoczucia jak i również budowy własnej osobowości:)!
Artykuły o podobnej tematyce
- Zbigniew Wojtasiński, Sebastian Stodolak, Czy sport to zdrowie?, http://www.wprost.pl/ar/175417/Czy-sport-to-zdrowie/,14.VII.2014r.
- Anna Bocheńska, Sport a zdrowie, http://portal.abczdrowie.pl/sport-a-zdrowie,14.VII.2014r.
- Anna Bodnar, Sport to zdrowie i… dobry humor, http://vitalia.pl/artykul5201_.html,14.VIII.2014r
- Józef Słonecki, Sport to zdrowie?, http://portal.bioslone.pl/sport_to_zdrowie, 14.VII.2014r.
- Redakcja Beauty Guide, Jeżeli jeszcze nie wiesz, czemu sport to zdrowie,14. VII.2014r.